Ağustos 2016

Guanabara Körfezinden Maracana stadyumunun üst koltuklarına kadar PENETRON yalıtım teknolojisi, 5 Ağustos Cuma günü açılacak  Brezilya Rio de Janerio'daki 2016 Olimpik Oyunları için inşa edilen yeni altyapı tesislerinde kullanılmıştır

Resmi olarak XXXI Olimpiyat oyunları olarak adlandırılan, Rio 2016 Olimpiyatları, Rio de Janerio içerisinde ve çevresindeki 37 yerdeki 306 karşılaşmada 42 spor dalı  için 206 ülkeden katılımcıyı bir araya getirmektedir. Bu kesinlikle dünyadaki en büyük spor olayıdır! Rio 2016 Olimpiyatları için 16 gün boyunca gelmesi beklenen yarım milyon turist için yerel altyapı inşaatını başlatmıştır.

Cláudio Neves Ourives ve Brezilyadaki PENETRON ekici geçtiğimiz yıl boyunca bir çok bireysel proje gerçekleştirmiştir. PENETRON endüstri haber bültenimiz PENETRON kristalize teknolojisini içeren projelerin bir genel bakışını vermektedir. Tamamladığımız son projeler ile ilgili daha fazla bilgi için websitemizi ziyaret ediniz.

Jozef Van Beeck
Direktör, Uluslararası Satış&Pazarlama

  

Rio Olimpik Su Parkı

 
 

Olimpik Medya Merkezi

 
 

Olimpik Gezi Alanı

 
 

Maravilha Liman Bölgesi

 
 

Porto 2016 Gamboa

 
 

Porto Atlântico

 
 

Rio Metrosu / Hat 4

 
 

Rio Hafif Raylı Hat

 
 

Copa Star Hastanesi

 
 

Rio 450 Tüneli

 
 

Marcello Alencar Tüneli

 
 

Rio Uluslararası Havalimanı Galeão

 
 

Yarının Müzesi / Museu do Amanhã

 
 

Aqua Rio Akvaryum

 
 

Otel Arena Leme

 
 

Hilton Oteli Barra Rio de Janeiro

 
 

Trump Otel Rio de Janeiro Otel

 
 

Grand Hyatt Rio de Janeiro

 

 
   
Rio Olimpik Su Parkı

Bu su tesisi, Rio 2016 Paraplejik oyunları için yüzme organizasyonlarının yanı sıra Rio 2016 Olimpiyatları için yüzme ve su polo organizasyonlarına ev sahipliği yapacaktır. Stadyum kapalı klima sisteminin yerine doğal havalandırma gibi sürdürülebilir fonksiyonlar içermektedir. Havuzdan sadece 10m  uzaklığı bulunan ilk sırası ile tribünler atletlere daha yakındır. 66 panelden yapılan ve yaklaşık 27m (90 feet) olan cephe  Adriana Varejao’nun 'Kolekant Tsunami yaratır" konseptini yeniden üretmektedir.

Tesiste iki adet havuz bulunmaktadır, biri yarışmalar diğeri ise eğitimler içindir ve her biri yaklaşık 3.7 milyon litre su ile doludur. Ayrıca kimyasal kullanımı %25 azaltan ve sudaki kirleri yok eden özel bir filtresi bulunmaktadır. Havuzların betonarme yapısı PENETRON ADMIX ile ve soğuk derzleri PENEBAR SW-55 su tutucu ile yalıtılmıştır.


   
Olimpik Medya Merkezi

Gümüş LEED sertifikalı bu ofis binası Rio 2016 Olimpiyatı için bir medya merkezi olarak hizmet vermektedir; toplam 78,450 m² alan ile iki kat bodruma sahip olan 17 katlı bina içerisinde Ana Basın Merkezi (MPC) ve Uluslararası Haber Merkezi (IBC)- bir basın ve haber merkezini birleştirmektedir. Rio Olimpiyatları sonrasında, tesis ofis merkezi olarak hizmet verecektir.

IBC binasının yeraltında 2 kat ve yerüstünde 5 kat bulunmaktadır ve büyüklüğü yaklaşık 23,100 m²'dir MPC geri kalan katlarda bulunmaktadır.

PENETRON ADMIX ve PENEBAR SW-55su tutucular geniş ölçüde Rio Olimpiyat Medya Merkezinin bodrum döşemesinin betonunu korumak ve yalıtmak için kullanılmıştır.

 

   
Olimpik Gezi Alanı

Olimpik Gezi Parkı veya yaya yolu spor yolunun yanı sıra, Rio de Janerio'nun bir simgesi olan ünlü Copacabana  yürüyüş yolu olarak anılır.

Gezi alanı Olimpik Oyunlar Otobüs Terminalinin (BRT) yanındaki Olimpik Parkın girişinden başlar ve Basın Merkezi, Imprenssa Otel ve Uluslararası Haber Merkezi (IBC) boyunca tüm Olimpik boyunca uzanır ve büyük bir düzlükte sona erer.

"Olimpik Gezi Parkı" ve bir yeraltı geçidi ile BRT otobüs terminaline bağlanır. Bu geçit PENETRON ADMIX, PENETRON ve PENEBAR SW-55 su tutucu bant ile korunur ve yalıtılmış hale gelir.

 

   
Maravilha Liman Bölgesi

Temsilci Porto Novo (Odebrecht Infrastrutura-Brezilya, OAS ve Carioca Engenharia dahil) tarafından yönetilen bu büyük yeniden kalkındırma projesi Brezilyadaki en büyük kamu/özel ortaklıklardan biridir. 5 milyon m² ile  Rio de Janerio'nun daha önceki harap liman bölgesine modern bir kent merkezine dönüştürülmüştür.

PENETRON teknolojisi, ticari, konut ve kurumsal binaların yanı sıra- sokak ışıklandırması, elektrik, kanalizasyon, gaz, su, telekomünikasyon ve drenajdan oluşan yeni altyapının inşasında ve proje boyunca kapsamlı şekilde uygulanmıştır. Kent meydanları, kaldırımlar ve bisiklet yolları insan dostu bir çevre yaratmıştır.Trafik akışı Expressa ve Binário yolları ile geliştirilmiştir ve bu gelişmeler PENETRON projesi olan yeni Hafif Raylı Taşıt (VLT) Toplu Taşıma hattının gerçekleşmesine yardımcı olmuştur.

Porto Maravilha'nun canlandırılmasındaki en önemli öğe Yarınım Müzesi olup, aşağıda detaylı olarak anlatılacaktır.

 

   
Yarının Müzesi / Museu do Amanhã

Ünlü İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanan bu yeni müze Maravilha liman alanı için büyük canlandırma çabacının en önemli parçasıdır. Guanabara körfezinin kıyılarındaki Maua iskelesi üzerinde bulunan müze (15,000 m² ) ziyaretçilere geçmişe bakmak ve olası geleceği hayal etme şansı veren üç boyutlu çevreler, görsel-işitsel kurgular ve interaktif oyunlar yaratmak için gerekli teknolojiler ile birlikte canlı sanat dili ve bilim in gücünü birleştirmektedir.

Organik şekildeki bina mimarisi (Rio Botanik Bahçesindeki bromelayinlerden esinlenmiştir), klima sistemi için ve havuzları desteklemek için Guanabara Körfezinden alınan suyu kullanmak gibi sürdürülebilir fonksiyonları birleştirmektedir; müzenin çatısı güne ışınlarının verimini maksimize etmek ve güneşin konumunu izlemek için hareket etmektedir. Çatıda biriken yağmur suyu, bahçelerin sulanması, tuvalet suyu ve müze zeminlerinin yakınmasını desteklemek için kullanılmaktadır.

Müze 55.000 ton yapısal beton ile inşa edilmiştir. Bodrumunda su taşıması, soğutma ve işleme için gereken makineleri ve su pompalarını barındırmaktadır. PENETRON ADMIX ,yüksek su basıncı olan durumlarda, kendi kendini onarma kabiliyeti ve etkinlik sağlaması için tüm yeraltı betonarme yapılarında, zemin kat döşemesinde ve yansıtmalı havuzlarda kullanılan beton için şartnamalerde belirtilmiştir. Katkılar beton içerisinde bulunan gözeneklerin ve çatlakların sızdırmazlığını garanti eder ve  özellikle beton klor ve sülfat gibi deniz suyundan gelen  agresif maddelere maruz kaldığında önemlidir. Soğuk derzlerde PENEBAR SW-55 kullanılmış; bodrumun duvarları, hidrostatik basınca karşı ilave koruma sağlaması için PENETRON ile kaplanmıştır. En son işlem olarak, beton onarımları yüksek yapışanlık özelliği olan polimerik harç olan PENETRON V/O PATCH ile yapılmıştır.

 

   
Porto 2016 Gamboa

Porto Maravilha'ya benzer şekilde canlandırma projesi olan bu kompleks Rio 2016 Olimpiyat oyunları medyasını ve hakemleri ağırlayacaktır.  2017 yılında ticari, konut ve hizmet binaları içeren bu kompleks özel şirketlere ve mukimlere açılacaktır.

33 perakende dükkanı, 133 daire ve 19,000 m² 'den oluşan inşaat derzleri için PENEBAR SW-55 su tutucu bant ve projenin betonarme su tedarik sisteminde kullanılan su tankları için kristalize su yalıtım çözümü sunmaktadır PENETRON ADMIX NBR 12170:09 kılavuzunda belirtildiği gibi PENETRON ADMIX  içme suyu uygulamaları için onaylanmıştır.

 

   
Porto Atlântico

Porto Atlantico'nun bu LEED onaylı kent canlandırma projesi, iki yan yana arazi üzerindeki yedi kulede bulunan bir otel, ofis ve ticaret binalarından oluşmaktadır.. Doğu Atlântico limanı (16,000 m²) IBIS ve NOVOTEL otellerini (450 oda), bir ticaret kulesi (330 birim), bir kurumsal kule (54 kurumsal birim) ve 50 mağazadan oluşmaktadır; Batı Atlântico limanında (ve 12,000 m²) yaklaşık 66,000 m²  özel alanı ile üç kurumsal kuleden oluşmaktadır.

Bodrum yapısında, yeraltı suyunun olumsuz baskısına karşı beton su sızdırmazlık koruması sağlamak için PENETRON ADMIX kullanılmıştır. Buna ek olarak 0% VOC içeriği ile PENETRON ADMIX projenin LEED belgelendirmesine katkı sağlamıştır.

 

   
Rio Metrosu / Hat 4

Rio 2016 Olimpiyat oyunlarında ziyaretçilerde beklenen artışı karşılamak için Brezilya Rio'nın toplu taşıma sisteminde önemli yatırımlar yapmıştır. En önemli projeler, güneydeki Ipanema ve Rio'nun batısında bulunan Barra da Tijuca'yı bağlayan tamamen yeni hat 4 gibi metro sistemine odaklanmıştır.

Yeni metro hattı 16 km uzunluğunda olup altı istasyonu bulunmaktadır ve günlük  kapasitesi 300,000 kişidir.

PENETRON yerel kristalize malzeme ve PENEBAR SW-55 su tutucu metro istasyonlarının inşaat derzlerini kapatmak ve duvarları su geçirmez hale getirmek için kullanılmıştır.

 

   
Rio Hafif Raylı Hat

Rio şehir merkezini Maravilha liman bölgesi ile birleştiren yeni hafif raylı sistem (VLT) 28 km uzunluğundadır ve 32 durağı bulunmaktadır. Metro, tren, teleferik, BRT, konvansiyonel otobüs ağları ve bir havaalanını (Santos Dumont) sağlayan entegre toplu taşımanın bir parçası olarak, hat, günlük 300.000 kişiye hizmet veren  7/24 toplu taşıma sistemedir.

Alt temel betonunu ve ray tünellerinin sağlamlığını arttırmak için, PENETRON ADMIX alt temel, hat tünelleri ve VTL atölyelerinde kullanılan tüm betonun yalıtılması için kullanılmıştır.

 

   
Copa Star Hastanesi

2016 yılının ikinci yarısında açılması planlanan. Copa Star Hastanesi  Brezilyanın en modern tıbbi tesislerinden biridir. Hastane, akıllı ameliyathanelerden, hibrid tedavi alanlarından, MRI ekipmanı ile sinir cerrahi tesisinden, robotik tıp ve teletıp özelliklerinden oluşmaktadır. 150 yatak, 45 yoğun bakım, 105 oda, dokuz ameliyathane ve bir tanısal sektörü ile, hastane referans tıbbi tesis olarak Rio 2016 Olimpik oyunlarına katılan çeşitli ülkeler tarafından seçilmiştir..

PENETRON ADMIX, yapısal dayanıklılık, betonun yalıtımını sağlamak için hidrostatik döşeme ve yerinde dökülen istinat duvarlarının betonlarında kullanılmıştır. PENEBAR SW-55 su tutucu bantlar soğuk derzler için kullanılmıştır.

 

   
Rio 450 Tüneli

Adını Rio'nun 450.ci yıl dönümünden alan Rio 450 şehrin ilk yeraltı trafik tünelidir. Tünel , 1,480m uzunluğundadır ve şehri, Maravilha liman bölgesine bağlamak için günlük 55.000 araç geçisi beklenmektedir. Porto Maravilha bölgesinin ikinci büyük tünelidir ve sadece Via Marcello Alencar Tüneli (aşağıdaki resme bakınız) tarafından geçilmektedir. Tünel, yüksek teknoloji trafik ve güvenlik yönetim sistemi içermektedir..

NATM (Yeni Avusturya Tünel Açma Yöntemi) kullanarak, püskürtme betondan birincil ikinci kaplama uygulanmıştır; PENETRON ADMIX ikinci beton püskürtme kaplamasına uygulanmıştır. PENETRON yalıtım kaplaması ince püskürtme tabaka olarak kayalık bölgelere uygulanmıştır.

 

   
Marcello Alencar Tüneli

Yeni Marcello Alencar Tüneli ülkedeki en uzun tüneldir (3,370m) ve yoğun saatlerde trafiği %20-30 azaltması beklenmektedir.  Maravilha Liman Bölgesi için önemli bir arter olarak, Elevado da Perimetral Karayolunun yerine geçecektir. Tünel Armazem 8 yakınındaki Via Expressaya bağlanır ve Santos Dumont havaalanı yakınındaki Avenida General Justo'ya uzanır. En derin derinlik deniz seviyesi altında 46m ulaşır. Günlük 50.000 araç kapasiteye sahip tünelin her yöne üç şerit vardır.

İki tünel (1.2 km) inşaat için NATM kullanmıştır. İlk tünel katmanı yerinde(in-situ) ve 2.tünel katmasında püskürtme betonun(shot-crete) kaplaması kullanılmıştır PENETRON ADMIX ikinci püskürtme beton kaplamasına eklenmiştir. Dokuz kilometrelik PENEBAR SW-55 su tutucu bant soğuk derzleri yalıtmak için kullanılmıştır.

 

   
Rio Uluslararası Havalimanı Galeão

Rio’nun Galeão Uluslararası Havaalanında, genişletilmiş terminalleri, yeni lobi binası, köprüleri bağlayan ağ ve iki katlı park alanlarınde (6,450 alanı ile).büyük bir altyapı genişletmesi yapılıştır. Şu anda, havaalanı yıllık yaklaşık 17 milyon yolcu karşılamaktadır; gelecek 10 yıl içerisinde 3 kat daha fazla yolcunun karşılanması mümkün olacaktır.

Projenin büyük bir kısmı uçağa bağlanan 26 köprü ağı aracılığı ile yolcu yükleme ve indirme düzenine yardımcı olan yeni lobi binasıdır. Yeni altyapı, kalkış ve iniş için yeni bir piste gerek olmaksızın eşzamanlı uçuşların yapılmasını sağlar. Park alanlarının iki katına çıkarılması yeni bir Terminal 2 park tesisinin ve terminal 1 park alanına dört kat daha ekleyerek tamamlanmıştır. PENETRON ADMIX tüm zemin tabye  ve temel betonlarında kullanılmıştır.

 

   
Aqua Rio Akvaryum

Güney Amerika'nın en büyük deniz akvaryumu olan Aqua Rio, 350 değişik türden 8.000 canlıya yaşam alanı sağlayan iki kat üzerinde 28 tanka (4.5 milyon litre tuzlu su) sahiptir. En büyük tank 7m  derinliğindedir ve 500 m²  kaplama alanına sahiptir; akrilik tünel ziyaretçilerin girişini sağlamaktadır.

Tankların uzun süreli dayanıklılığını ve tuzlu sudaki klorür penetrasyonuna mutlak direnç sağlaması için tüm beton yapılarda PENETRON ADMIX ve soğuk derzlerinde PENEBAR SW-55 kullanılmıştır.

 

   
Otel Arena Leme

Rio de Janerio'nun güneyinde bulunan 164 odalı (16,845 m²) Copagabana Sahilinin yanına inşa edilmiştir. İlk olarak, istikrarlı bir beton temel sağlamak ve kumlu toprak ve yüksek su tabakası ile iş sahasını güven altına almak için diyafram duvarlar düşünülmüştür. Lafem'deki mühendisler daha etkin teknolojisi olan alternatifler aramıştır. Son olarak, sızdırmaz bir yapı sağlamak için "beyaz tank sistemi" seçilmiştir. "Kuru kazık" yöntemi iş alanındaki daha küçük kazılarda kullanılmış ve beton küçük gruplar halinde dökülmüştür. Projede PENETRON ADMIX  kullanılan betona eklenmiştir; ilave olarak soğuk derzlerde PENEBAR SW-55 su tutucu bant, PENETRON kristalize sürme yalıtım, tamirlerde PENECRETE MORTAR ve PENEPLUG kullanılmıştır.

 

   
Hilton Oteli Barra Rio de Janeiro

Olimpiyat parkından sadece birkaç dakika uzaklıkta ve Bara da Tijuca iş bölgesinde bulunan yeni Hilton Otelinde 298 oda, kurum için restoranlar, barlar, beş toplantı salonu ve 24 saat açık iş merkezi ve iki balo salonu bulunmaktadır. Çatı katındaki havuz göl manzaralıdır.

Barra da Tijuca'daki yüksek su seviyesi yüzünden, su geçirmez bodrum yapısı gerekmekteydi. Yer altındaki yapılarda kullanılan tüm betonlarda PENETRON ADMIX kullanılmıştır.

 

   
Trump Otel Rio de Janeiro Otel

Latin Amerika'daki ilk Trump-markalı bina olan ve Barra da Tijuca'da bulunan bu sahil oteli ikibodrum katı ve 13 kat üzerine kurulu 16,000 m² üzerine inşa edilmiştir. Otelde, 34 m² den 450m² ye kadar süit odalar ve 170 oda, okyanus manzaralı ısıtılmış havuz bulunmaktadır.

(denize yakınlığı nedeniyle), yüksek su tabakası ve yeraltı çalışma sahası, zorluklar ile proje inşaatçıları tarafından verildi. Bir temel dökülmeden önce, su tabakasının azaltılması gerekmekteydi. 2,170,800 m3 üzerindeki su alandan boşaltıldı; bu miktar beş kişiden oluşan 6.400 ailenin dokuz aylık su ihtiyacıdır!

Soğuk derzlerin yalıtımı için PENEBAR SW-55 ve betonlarda PENETRON ADMIX kullanarak yerlatı su yalıtımı sağlanmıştır, ilave olarak PENETRON, PENECRETE MORTAR ve PENEPLUG uygulanmıştır.

 

   
Grand Hyatt Rio de Janeiro

Rio'nun güzel plajları, lüks mülkleri ve büyük ofis kompleksleri ile ünlü bir bölge olan Barra da Tijuca, ayrıca alışveriş, restoranlar ve kültürel faaliyetler sunmaktadır.  Galeo Uluslararası Havaalanı araba ile 50 dakika sürerken, Copacabana, Ipanema ve Leblon gibi ünlü Rio şehirlerine yakındır.

Bu lüks sahil otelinde 40 süit ve üç büyük penthouse süit dahil 436 oda ve bir havuz bulunmaktadır. Zemin katta üç rastoran, eğlence alanı ve iki büyük kongre merkezi bulunmaktadır; asma kat dokuz toplantı odası, bir iş merkezi bulunmaktadır; spa ve spor alanı 1.ci bodrum katında bulunmaktadır.  Misafirler, Marapendi gölü ile çevrili ve yeşilimsi mavi Atlantik Okyanusuna bakarak otelin sahil konumunun keyfini çıkarabilirler.

Bodrum alanı, su tabakasının altında bulunmaktadır. PENETRON hidrostatik döşemelerdeki inşaat derzleri  PENEBAR SW-55 için çözüm sağlamıştır; PENEPLUG  aktif sızıntıların tamiri için kullanılmıştır.