Temmuz 2017

Basit bir ifadeyle, dünyanın dayanımı yüksek betona ihtiyacı bulunmaktadır.

Tasarım ömürleri sona ermeden dünya çapındaki beton yapıların tahrip olması artık kabul edilemez. Özellikle, sebeplerini bilmekteyiz ve bunu önleyecek teknolojiye sahibiz. Hizmet dışı kalma, yıkma ve değerli altyapıyı yeniden inşa etmenin çevresel ve ticari maliyeti gezegenimize ve ekonomimize çok pahalıya mal olmaktadır.

-Ortak yönleri olan- çelik korozyon, donma- çözülme döngüleri, alkali-agrega tepkisi, kimyasal saldırı, sadece su betonun içerisinde girebildiklerinde oluşur. Gelişmiş kristalize katkı maddeleri sıfır su geçirgenliği elde etmektedir..

Beton sanayisi bu durumu fark ederek, geçirgenlik- azaltıcı karışımlarla ilgili yeni bir sınıf oluşturmuşlardır (PRAH, bknz ACI 212.3R-10).

Bu sınıfta ilk olarak 3. nesil kristalize karışımı olan - PENETRON ADMIX - kendiliğinden düzelen çatlak kabiliyeti ile betonun çökmesi, mukavemeti ve dayanım süresini etkilemeksizin tamamen koruyan betondur.

Son yıllarda yapılan araştırmanın sonuçları PENETRON ADMIX'in  beton hizmet ömrünü 60 yıl veya daha fazla uzatabildiğini kanıtlamaktadır …

Bu konularda daha fazla bilgi için PENETRON ADMIX ve PENETRON kurumsal broşürlerini indiriniz.

PENETRON ürünlerinin dünya çapındaki çeşitli projeler için nasıl daha uzun bir gelecek sağladığı ile ilgili bilgi için broşürleri okuyunuz.

Jozef Van Beeck
Direktör, Uluslararası Satış & Pazarlama

  

PENETRON VIDEO GÜNCELLEMESİ

 
 

Alabyano-Balti Tüneli, Moskova, Rusya

 
 

Instituto Nacional de Aprendizaje (INA), Cartago, Costa Rica

 
 

Tropilight, Escuintla, Guatemala

 
 

KPM Resorts&Lagoons, Al Nuwaiseeb, Kuveyt

 
 

Shinkong Synthetic Fibers Corp., Taoyuan, Tayvan

 
 

Kiler Westa Alışveriş Merkezi, Zonguldak, Türkiye

 
 

Deniz uçağı Terminali, Rose Bay, Avusturalya

 

 
   
PENETRON VIDEO GÜNCELLEMESİ

Sağlam, güvenilir PENETRON. Buraya tıklayınız:

PENETRON aşınmaya karşı nasıl mücadele eder Buraya tıklayınız:


   
Alabyano-Balti Tüneli, Moskova, Rusya

Moskova Çevre yolunda önemli bir bağlantı oluşturan Alabyano-Baltık Tüneli, Moskova Şehri'nin kuzeybatı çevresindeki çevre yolların ve kavşakları iyileştirmeyi içeren uzun bir 15 yıllık inşaat süresinin ardından tamamlandı. Alabyano-Baltık Tüneli'nin benzersiz özelliği, her yöndeki üç şeritli trafiğin yan yana, aksine birbirinin üstünde akmasıdır. Buna ek olarak, iki ulaşım tüneli (Volokolamsk ve Leningrad) ve mavi Arbatsko-Pokrovskaya metro hattı için bir tünel bulunmaktadır. 786 m uzunluğundaki (2578 ft.) Tünel, Haziran-2015'te Kuzey-Batı Otoyolu Güney bölümünün bir parçası olarak açılmıştır.

PENETRON kristalize malzeme sızdırmaz bir beton yapı sağlamak için tünel duvarlarına bölgesel olarak uygulanmıştır. PENEBAR SW su tutucu yeni duvar betonlarının dökülmesi sırasında ortaya çıkan inşaat derzlerini kalıcı olarak kapatarak su geçirmez bir tünel oluşturmuştur.

 

   
Instituto Nacional de Aprendizaje (INA), Cartago, Costa Rica

Ulusal Öğrenme Enstitüsü (Instituto Nacional de Aprendizaje, INA), Kosta Rika ekonomisinin çeşitli sektörlerinde üretimi güçlendirmek için 15 yaş ve üzerindeki tüm insanlara eğitim hizmetleri veren özerk bir kurumdur.

INA'nın ana görevi, ekonomik kalkınmayı teşvik etmek ve üretken, sürdürülebilir, eşitlikçi, yüksek kaliteli ve rekabetçi çalışma için eğitim, sertifikasyon ve akreditasyon aracılığı ile Kosta Rika halkının yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine katkıda bulunmak için tüm üretim alanlarındaki erkekler ve kadınlar için mesleki eğitim sağlamak ve geliştirmektir.

Ana odak noktası, orta öğretimin tamamlanmasını gerektirmeyen eğitim kurslarının sağlanmasının altında yatmaktadır. Eğitim kursları tüm ülkede mevcuttur ve İngilizce, turizm, marangozluk, ölçüm, gıda işleme, elektro mekanik ve diğerleri gibi dersleri içermektedir.

Cartago'daki yeni INA bölgesel merkezi için, danışman Condisa ve yüklenici Constructora Gonzalo Delgado, PENETRON'a, tüm betonların su yalıtımı ve korunması için tavsiyelerde bulunmaktadır. Ardından, PENETRON ADMIX içme suyu depoları, yağmur suyu depoları ve şantiyenin kanalizasyon arıtma tesisi betonuna uygulandı.

 

   
Tropilight, Escuintla, Guatemala

Tropik yiyeceklerin konsantreleri (ananas, mango, muz ve papaya) kaliteli püreler, meyve sularının üreticisi olarak Tropilight S.A., Guatemala'daki en büyük ve en modern imalat birimine sahiptir.

Başkent Guatemala'nın 60km güneybatısında Escuintla'da yerleşik şirket, yılda 36.000 metrik ton püre ve 24.000 metrik ton meyve suyu üretmektedir. Escuintla tesisi, FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) ve AIJN (Avrupa Birliğinin Meyve ve Sebzelerinden Meyve ve Sebzeler Sektörü Derneği) Meslek kurallarının gerekliliklerine tamamen uyumlu, gelişmiş bir tesistir.

2 milyon dolarlık kalkınma, PENETRON'u sugeçirmez ve Tropilight üretim tesisi, su arıtma tesisini agresif kimyasal ortamlardan korumak için teşvik eden TEAM Guatemala tarafından gerçekleştirildi.

PENETRON ADMIX SB, su tutucu bir yapı sağlamak için Mixto Listo tarafından sağlanan yaklaşık 990m³ beton katkısına eklenmiştir. 170 m'lik inşaat derzleri tamir edilmiş ve PENECRETE MORTAR ve PENETRON kaplaması kombinasyonu kullanılarak yalıtılmıştır.

 

   
KPM Resorts&Lagoons, Al Nuwaiseeb, Kuveyt

KPM Resorts & Lagoons'un en yeni eklentisi, Basra Körfezi kıyılarında Kuveyt şehrinin 100km  güneyinde yer almaktadır.

Bu eklenti, direk plaj erişimine sahip 65 adet 3-5 yatak odalı dubleks villayı içermektedir. Önemli ek noktalar yemyeşil alanlar, üç büyük yüzme havuzu, çocuklar için eğlence alanları ve geniş park alanıdır. 40 milyon dolarlık gelişim Nour Al Manahel Company tarafından başlatılmış ve Al Bhar National Company tarafından yapılmıştır.

Kuveyt Proje Yönetimi danışmanlarının karşılaştığı başlıca zorluklardan biri, üç adet merkezi konumdaki panoramik tuzlu su havuzlarının su geçirmezliği ve korunmasıydı. Birkaç kristalize su yalıtım sistemini karşılaştırdıktan sonra, PENETRON sisteminin deniz projeleri hakkında daha detaylı bir geçmişi olduğundan ve deniz suyuna karşı en iyi direnci gösterdiğinden, PENETRON ile devam etmeye karar verildi.

Kuwait Cement Ready Mix Şirketi, havuzda kullanılması için 1,165 m³ PENETRON ADMIX işlenmiş beton tedarik etti.

 

   
Shinkong Synthetic Fibers Corp., Taoyuan, Tayvan

Shinkong Synthetic Fibers Corporation (SSFC) şirketi Tayvan Menkul Kıymetler Borsası 1 numaralı kategoride listelenen bir şirkettir. 2 binin üzerinde çalışanı ve net değeri 1,36 milyar ABD doları olan SSFC, 1960'ların sonunda Tayvan, Tayland ve Çin'deki üretim tesisleriyle faaliyete geçti.

SSFC, kısmen yönü iplik (POY), polyester filament iplik, kısmen işlenmiş iplik (FDY), polyester elyaf lif (PSF), polyester çekme dokulu iplik (P-DTY), endüstriyel iplik, polyester yumak, PET Şişe nitelikli reçine, PET şişeler, PET şişe kalıpları, mühendislik polimeri, optik filmler, polyester filmler ve A-PET kağıtlar içeren polyester iplikler ve polimerler üretmektedir.

2016'da SSFC, bodrum dahil 5 katlı bir bina ekleyerek  Taoyuan PET tesisini genişletti.

Radye temel üzerinden nemin nüfuz etmesini önlemek için yüklenici firma Xu Yuan Construction Co Ltd, bir PENETRON çözümü seçti. 2,500 m²'lik (beton plakanın hem su geçirmezliği hem de dayanıklılığı, PENETRON kuru karışım uygulamasıyla sağlandı ve doğrudan nemli tabakaya yayıldı ve daha sonra yüzeye sıvandı ve bu sayede betonun sızdırmazlığı çok hızlı ve derin bir şekilde sağladı.

 

   
Kiler Westa Alışveriş Merkezi, Zonguldak, Türkiye

Kiler Westa Alışveriş Merkezi, Batı Karadeniz bölgesindeki Zonguldak şehrinde, İstanbul'un yaklaşık 330 km doğusunda Kiler GYO tarafından yapılan 30 milyon ABD doları tutarındaki bir AVM, residance ve iş merkezi projesidir.

Proje, alışveriş merkezi, özel konutlar ve toplam inşaat alanı 50.000 m² olan bir iş merkezinden oluşmaktadır.

Projenin yakınlarda bir nehir olması ve deniz seviyesinin altındaki bodrum katı nedeniyle oluşan yüksek hidrostatik basınç, Kiler Westa Alışveriş Merkezi'nin su yalıtımı için önemli bir zorluk oluşturdu. Müşteri Kiler GYO ve yüklenici Umut İnşaat, kristalin teknolojinin etkinliği ve kolay uygulanması nedeniyle bu kritik iş için PENETRON ADMIXİ seçti.

Beton tedarikçisi Pelenkoglu Beton, yapının dayanıklılığını ve su geçirmezlik özelliklerini sağlamak için temel döşeme ve istinat duvarlarında uygulanacak 10,000 m³ beton için 30 tondan fazla PENETRON ADMIX kullandı.

 

   
Deniz uçağı Terminali, Rose Bay, Avusturalya

Sidney Yolu ve Deniz Hizmetleri şehir merkezine 7 km'den  daha yakın mesafede bulunan Sidney deniz uçakları, yakın zamanda Rose Bay, Lyne Parkta bulunan deniz uçağı tesisini yeniledi. Yeni Rose Bay Terminalinin restorasyonu ve inşası, tamamen deniz suyuna dayandırılmış, önceden dökme yapılmış beton elementlere dayanıyordu. Yapının sızdırmazlığını sağlamak için PENETRON ADMIX ön döküm elemanlarında kullanıldı.

Rose Bay deniz uçakları tesisine yapılan güncelleme, deniz uçağı müşterileri için geliştirilmiş maceralar sunarak ve değerli bir turizm varlığını ve tarihi bir alanı koruyarak Sidney'e ve yerel bölgeye sayısız avantajlar sağlıyor.

Sidney deniz uçakları, Sidney bölgesindeki en popüler ve gözde cazibe merkezlerinden biridir. Su üzerinde direkler üzerine kurulu olarak inşa edilen yeni Rose Bay Terminali dayanıklılık ile tasarlandı. PENETRON'un kristalize teknolojisi ile işlenen tüm öndökümlü beton elemanları öndökümlü  segmentlerin hemen altına sıçrayan deniz suyu ile klorür penetrasyonundan korunmaktadır.

Betonda bulunan çelik destek çubuklarının klorür kaynaklı korozyonunu önemli ölçüde azaltmak, beton dayanıklılığın en önemli özelliklerinden biridir. PENETRON ADMIX ile ayarlanan beton, klorür iyonu geçirgenliğini azaltarak hızlı klorür geçirgenlik testi (RCPT) değerlerinde önemli düşüşler sağlar (ASTM C-1202 ve AASHTO T-277 testlerine göre).

Öndökümlü beton için temel su yalıtımı ve dayanıklılığı arttırıcı çözüm olarak, PENETRON ADMIX ön döküm imalatında zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar. Karışım, beton tankları, borular, kanalizasyon ve yer altı tanklarında yaygın olarak kullanılır. Sidney deniz uçakları projesinde, Rose Bay Terminalinin ön döküm parçaları için 300 m³' (380 kübik metreküp) beton kullanılmıştır.

Rose Bay Terminali, Sidney Deniz uçaklarının ana merkezidir. Şirket, simgesel Harbour köprüsü, Opera Binası ve ünlü Bondi Plajı gibi güzel plajlarıda içeren canlı Sidney Limanı çevresinde manzaralı uçuşlar yapmaktadır.