Mayıs 2017

2017 yılına ait ilk bültenimizde, beton dayanaklığının önemli bir yönünü açıklıyoruz:

Donma - Çözülme direnci.

Donma-Çözülme bozulması, tüm iklim bölgelerinde geçerli olmamakla birlikte, yıllık olarak beton yapılarda oluşan büyük hasarların önemli bir nedenidir. Bu nedenle, betonun donma-çözülme döngüleri nedeniyle bozulmasına karşı korunması ve şiddetli ortamlarda yapıların bütünlüğünün sağlanması muazzam bir ekonomik etkiye sahiptir. PENETRON ADMIX katkısının beton karışımlarındaki donma-çözülme hasarını nasıl önleyebileceğini aşağıda okuyabilirsiniz.

PENETRON'un halihazırda mevcut bulunduğu ve çözümlerimizden faydalanan 105 ülkeden bazılarında yapılan projelerin profillerine odaklandığımız dünya çapında PENETRON bölümüne de göz atınız.

Umarım endüstri güncellemelerimizi okumaktan keyif alırsınız. Bu güncellemeleri meslektaşlarınız ile paylaşmaktan çekinmeyin ve bu bilgilere ilgi duyan diğer kişilere iletin (BİR ARKADAŞA GÖNDER butonunu kullanın).

Jozef Van Beeck
Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü

  

Betonun Donma-Çözülme Hasarına Karşı Korunması

 
 

Yeni Modern Sanat Müzesi (Goulandris Koleksiyonu), Atina, Yunanistan

 
 

Unilever Savory Gıda Fabrikası, Durban, Güney Afrika

 
 

Petronas Lubricants Global Araştırma Merkezi, Santena, İtalya

 
 

State Farm Merkezi, Atlanta, ABD

 
 

Queen Beatrix Uluslararası Havaalanı, Oranjestad, Aruba (Hollanda Antileri)

 
     

 
   
Betonun Donma-Çözülme Hasarına Karşı Korunması

Donma - çözülme döngülerinden kaynaklanan betonarme hasar, betonun bozulmasının başlıca nedenlerinden birisidir.

Betonun kılcal kanallarında ve mikro çatlaklarında sıkışan su donduğu zaman genişler. Bu genişlemeyi telafi edebilecek herhangi bir boş alan olmadığından, iç basınç, mevcut kılcal kanaları yavaşça genişleterek ve betonda yeni çatlaklar yaratarak gelişir. Sıcaklıklar yükseldiğinde, beton içindeki donmuş su çözülür ve bir sonraki dondurma çevrimi sırasında prosesin tekrarlandığı kılcal matrisin derinliklerine gider.


Kılcal kanallarda ve mikro çatlaklardaki donmuş su içte geniş bir basıncın oluşmasına yol açar; Bu da betonun çatlamasına neden olur.

Donma-Çözülme hasarı, tekrarlayan donma-çözülme döngüleri boyunca geçirgenliği arttırdığı için betonun dayanıklılığını ve ömrünü olumsuz olarak etkiler.

Donma-çözülme hasarının bazı semptomları, beton yüzeyin dökülmesi ve kireçlenmesi, agregaların maruziyeti, beton parçalarının yanı sıra D-kırılması gibi olayları içerir. Bu tür hasarlar, ek su ve zararlı kimyasalların beton matrisine nüfuz etmesini hızlandırarak betonun bozulmasını arttırır.

Sorun önemlidir ve çözümü masraflıdır. Amerika Birleşik Devletleri, donma-çözülme hasarından etkilenen beton yapıları onarmak ve korumak için her yıl on milyonlarca dolar harcamaktadır.

Donma-çözülme hasarına karşı betonun direncini arttırmak için hava girişi katkı maddeleri sıklıkla uygulanır. Bu katkı maddeleri, donmuş suyun genleşmesini telafi etmek için betonda ek boşluklar oluştururken, betonun geçirgenliğini de arttırmakta ve ancak sıkışma dayanımını ve dayanıklılığını azaltmaktadırlar.

Donma-çözülme hasarıyla mücadelede daha etkili bir yol, PENETRON ADMIX'in beton karışımına ilave edilmesidir. PENETRON ADMIX, sadece mevcut kılcal kanalları, boşlukları ve çatlakları kapatmakla kalmaz, gelecekteki çatlaklar oluştuğunda kendiliğinden iyileşmesini sağlar. Bu işlem, en başında suyun beton içerisine nüfuz etmesini engeller.

Yakın zamanda yapılan dayanıklılık çalışmaları, PENETRON ADMIX ile işlem görmüş beton numunelerin (hava karışımı katkıları olmaksızın) donma-çözülme hasar riskini önemli ölçüde azalttığını ve hava giriş katkılarına olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldıran ağır ortamlara maruz kalan beton sınırlarının altında (aşağıda diyagrama bakınız) sağlam kaldığını göstermiştir.

Daha fazlası için Tıklayınız.


   
Yeni Modern Sanat Müzesi (Goulandris Koleksiyonu), Atina, Yunanistan

Atina'daki Yeni Modern Sanatlar Müzesi, Agios Spyridon Kilisesi'nin yakınında, Pagrati'de bulunan modern 12 katlı bir müzedir. 7.300 m²'lik (8.731 yarda kare) toplam sergi alanı ile, 19. ve 20. yüzyıl şaheserlerini içeren muhteşem Goulandris koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Sergi katlarının yarısı -26 m (-85.3 fit) derinlikte yeraltında bulunmaktadır. Projenin en büyük zorluklarından biri, sahadaki yüksek yeraltı suyu tablasına bağlı olarak su geçirmezliğini ve betonun su girişine karşı korunmasını sağlamak olmuştur. Geçmişte PENETRON ürünleri ile başarıyla çalışan proje mühendisleri, partikül halinde eklenerek üçüncü nesil kristal geçirgenliği azaltan katkılar olan PENETRON ADMIX'i belirtmişlerdir ki, PENETRON ADMIX ile kombinasyon halinde alt yapıdaki tüm inşaat derzlerini kapatmak için PENEBAR SW şişen bant kullanılmıştır.

Döküm sonrası oluşan beton kusurları, PENETRON kaplama ve PENECRETE MORTAR kullanılarak düzeltilmiştir.

 

   
Unilever Savory Gıda Fabrikası, Durban, Güney Afrika

Durban'daki Unilever Savory Gıda Fabrikası, şirketin Güney Afrika'daki beşinci tesisidir. Aynı zamanda Durban şehrindeki ilk yeşil üretim tesisidir.

81.8 milyon dolarlık projeye Indonsa (Zulu dilinde "Sabah Yıldızı") adı verilmiştir ve 2010 FIFA Dünya Kupası'ndan bu yana Güney Afrika'daki en büyük özel yatırımlardan biri olarak gösterilmektedir. Durban'daki Riverhouse Vadisi'nde bulunan 78.000 m²'lik (839.585 ft²) bir alana 22.000 m² (236.806 ft²) üzerinde kurulu olan Indonsa, şirketin global konumdaki en büyük kuru gıda üretim tesisidir.

Tesisin planlanan üretim kapasitesi, yılda 65.000 ton (130 milyon pound) olup, bu kapasite 100.000 tona (200 milyon pound) kadar genişletilebilmektedir. Şirket, Durban'daki Knorr, Robertson, Knorrox, Aromat ve Rajah markaları için lezzetli yiyecek ürünleri üretmektedir.

Indonsa lezzetli yiyecekler tesisi, çevre dostu ve sürdürülebilir bir üretim alanı oluşturmak için gelişmiş yeşil özellikler ile tasarlanmıştır; Bu, Unilever'in üretim ve lojistikteki CO2 emisyonlarını yılda yaklaşık% 5 oranında azaltmasına yardımcı olmaktadır. Şirketin hedefi, CO2 emisyonlarını 2020 yılına kadar % 40'dan (1995 taban seviyelerinden) daha büyük oranda azaltmaktır.

Indonsa tesisinin tasarımına bu hedefe ulaşmak için, enerjiyi verimli kullanmak adına kontrollü bölge aydınlatması, güneş ışığı nedeniyle oluşan ısıyı düşürmek için ısı yalıtımı ve klima üniteleri için daha düşük güç tüketimi gibi sürdürülebilirlik özelliklerini entegre edilmiştir. Tesisteki karışık hava kompresörleri, tipik motorlara göre daha az enerji tüketen süper verimli motorlarla çalıştırılmaktadır.

Ayrıca, tesisin çatılarından 1.5 milyon litre kapasiteli depolama tanklarına gönderilen yağmur suyu toplanmakta, Ardından toplanan su işlenip tesis içerisinde kullanılmaktadır.

Tesiste bulunan tüm su, zaman zaman geri dönüştürülür; bu, suyun yaklaşık % 70'ini geri kullanılmak üzere kurtarır.

Fazla üretim atığı, tesiste bulunan bir dönüşüm tesisi tarafından enerjiye dönüştürülür. Elde edilen enerji ulusal şebekeye iletilir.

Yüksek kontaminasyon riski ve Indonsa tesisinin Umgeti Nehri'ne yakınlığı nedeniyle,  Zayıflatma tankları için yaklaşık olarak 800 m³ (1,046 metreküp) betona PENETRON ADMIX eklenmiştir. İnşaat derzleri, 240 m (263 metre) PENEBAR SW-55 kullanılmıştır.

 

   
Petronas Lubricants Global Araştırma Merkezi, Santena, İtalya

Petronas'ın global yağlayıcı üretim ve pazarlama kolu olan Petronas Lubricants International (PLI), 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanan Santena, yeni küresel araştırma ve geliştirme merkezinin inşasına başladı.

Tesis, son teknoloji ürünü laboratuvarları, yağlayıcı araştırma ve geliştirme projelerinin donanımını, ayrıca otomotiv ve endüstriyel teknoloji test yeteneklerini ve uzmanlığını bir araya getirecek. Santena'daki küresel araştırma merkezi, dünyadaki araştırma geliştirme girişimlerinin kalbi olacak ve PLI'nın büyüme stratejisinde önemli bir rol oynayacaktır.

Ayrıca, PLI'nın Asya, Afrika, Latin Amerika ve Kuzey Amerika'daki işinin teknik ve teknik gereksinimlerini birbirine bağlayan küresel bir merkez olarak hareket edecek ve PLI müşterilerinin şirketin teknik yeterliliğine ilk elden erişmesine izin verecektir.

Proje, PENETRON Italia'dan bu önemli ve ikonik yapının korunmasına yardım etmesini istemiştir. Yer altı suyu seviyesi, yer altı beton yapıları ve diğer önemli alanlar için potansiyel bir tehdit oluşturduğundan, onları herhangi bir su girişine karşı korumak elzem hale gelmiştir.

Bunu müteakiben, Petronas'ın son tesisinde 3,700 m³ (4,839 yarda küp) betonu korumak için PENETRON ADMIX kullanılmıştır.

 

   
State Farm Merkezi, Atlanta, ABD

PENETRON kristalize su yalıtımı teknolojisi ile işleme tabi tutulan yer altı yapıları da dahil olmak üzere - inşaatın ilk aşaması, Atlanta'nın en büyük ofis geliştirme projesi için Temmuz 2016'da tamamlanmıştır. PENETRON ADMIX ile işleme tabi tutulan beton şu an itibari ile herhangi bir su nüfuzundan kalıcı olarak korunmaktadır.

Park Center, Atlanta'nun hemen kuzeyinde, Dunwoody, Georgia'da KDC tarafından geliştirilen ticari bir kampüstür. 1990'lı yılların başından beri metro Atlanta'da türünün en büyük gelişimidir. Proje geliştiricisi KDC Realty, yeni bir State Farm Merkezi olarak görev yapan üç ofis kulesi ile "çok fonksiyonlu bir merkez" in ilk aşamasını tamamlamıştır. State Farm, bir sigorta ve finansal hizmetler şirketidir ve ABD'nin en büyük sigorta şirketlerinden biridir.

Cooper Carry, mimar, iç mimar ve peyzaj mimarları tasarım firması tarafından tasarlanan Park Center'ın 13 katlı ofis kulesi yedi katlı otopark 585,00 feet kare (54,35 metre kare) ofis alanını kapsayan ilk inşaat aşaması tamamlanmıştır Alan. Kampus, Perimeter Alışveriş Merkezi'nin bitişiğindeki MARTA (toplu taşıma) istasyonuyla doğrudan bağlantılıdır bir fitness merkezi ve cadde üzeri perakende mağazalarına ve restoranlara sahip bulunmaktadır.

Ofis kuleleri bir yamaç içine inşa edilmiş olup, bu sayede PENETRON teknolojisi için ideal bir uygulama olan önemli miktarda yer altı yapıları ortaya çıkmıştır. Park Center için müteakip inşaat aşamalarına devam edilmektedir. Toplam geliştirme alanı, 2.2 milyon feet kare (204.390 m²) ofis alanını ve 100.000 feet kare (9.290 m²) perakende, restoran ve eğlence alanını kapsayacaktır. Geliştirme, LEED Silver Sertifikasyonunu izlemektedir.

Genel müteahhit olarak Holder Construction, PENETRON ADMIX ile işlenmiş betonu park tabliyelerinde ve temel duvarları işleri için kullanarak yapım çizelgesini düzene sokabilmiştir.

 

   
Queen Beatrix Uluslararası Havaalanı, Oranjestad, Aruba (Hollanda Antileri)

A reforma no último mês do principal edifício do terminal aeroportuário de Aruba incluiu uma nova sala de desembarque de passageiros, expandiu os escritórios administrativos e bilheterias, criou nova sinalização do terminal e melhorou os sistemas de manuseio de bagagens. O sistema de barreira contra umidade VB 225 da PENETRON Specialty Products (PSP) foi escolhido como uma base para o novo piso na sala de desembarque principal.

O Prouco Group, a empreiteira geral do projeto, foi responsável pelo reparo e reforma de aproximadamente 11.000 pés² (1.000 m²) de piso de concreto no terminal principal, onde a laje de concreto existente tinha um "problema de umidade" e precisava de reforma.

Como uma solução para redução da umidade para áreas de alto tráfego, o VB 225 é formulado para prevenir falhas de piso em lajes de concreto contendo elevados níveis de umidade. Usado em conjunto com materiais de nivelamento cimentício ou como uma solução de redução de umidade independente, o VB 225 proporciona proteção permanente para a cobertura final do piso contra vapor de umidade e também impede os adesivos de entrar em contato com o alto pH do concreto. O revestimento de piso final de epóxi terrazzo incluiu medalhões figurativos de latão incrustados, representando a fauna aquática da ilha.

Originalmente construído em 1972, o Aeroporto Internacional Queen Beatrix de Aruba passou por vários projetos de expansão e atualização com o passar dos anos. A capacidade de atendimento de passageiros do aeroporto mais que duplicou nos últimos 20 anos.